مقالات

ترفندهای شگفت انگیز نورپردازی فضای داخلی

نورپردازی فضای داخلی

نورپردازی فضای داخلی و اجرای صحیح بخش های مختلف روشنایی، یکی از قسمت های اصلی در دکوراسیون داخلی محسوب می شود. در همین زمینه المان های مختلفی به کار می رود تا به خوبی علاوه بر روشنایی، زیبایی در ساختمان یا خانه ما نمایانگر شود. امروزه نورپردازی یکی از بخش های اصلی در معماری و طراحی داخلی محسوب می شود. چرا که تاثیر زیادی را بر محیط و سبک دکوراسیون ما باقی می گذارد. به همین علت نیز قصد داریم تا در این مقاله ترفندهای جالب و شگفت انگیزی که در افزایش کیفیت نورپردازی داخلی موثر هستند را شرح دهیم. پس تا پایان با ما همراه باشید.

استفاده هم زمان از تکنیک های نورپردازی فضای داخلی

در روش های نوین و امروزی نورپردازی داخلی، طراحان از چندین المان برای طراحی خانه خود استفاده می کنند. این منابع نوری عموما به سه دسته نورهای عمومی، تاکیدی و موضعی تقسیم می شوند. این روش بر خلاف روش های گذشته که صرفا با استفاده از چراغ های سقفی روشن می شدند کاملا متفاوت، زیباتر و البته جذاب تر انجام می شود. چرا که این روزها روشنایی و نورپردازی محیطی خود جزو مهم ترین بخش ها در طراحی و دکوراسیون یک خانه و یا محیط بیرونی و شهری به حساب می آید. و به دلیل تاثیرات این بخش بر روی عموم، همواره بسیار مورد توجه کارشناسان، طراحان و البته اکثریت عموم قرار داشته است.

برای روشنایی داخلی، طراحان از نورهای عمومی که بخش اعظیمی از فضای داخل را روشن می کند استفاده می کند. استفاده از نوع جراغ بسته به سبک ساختمان و معماری آن متغیر است. در کنار این نور برای جذاب تر شدن خانه و مشاهده بخش های مختلف از نورهای موضعی و تاکیدی بهره می رند. به این شکل که نورهای تاکیدی برای میزهای تلویزیون یا میز کار و نور موضعی برای تابلو ها مورد استفاده قرار می گیرند.

به کارگیری چراغ های توکار

تاثیر چراغ های توکار در نورپردازی داخلی

یکی از تکنیک هایی که برای نورپردازی فضای داخلی استفاده می شود، بکارگیری چراغ های توکار است. استفاده از این نوع چراغ علاوه بر زیبایی، سبب افزایش فضای داخلی نیز می شود. همچنین نوع نصب این چراغ ها نیز به گونه ای است که فضایی از سقف را نیز اشغال نکرده و در معرض دید نیز نمی باشند. از این نوع نورپردازی برای خانه ها و یا فضاهای کوچک بسیار استفاده می شود. همچنین به دلیل عدم نیاز به فضا، در سقف های کوتاه نیز مورد استفاده قرار می گیرند. ضمن اینکه با توجه به عدم اشغال و کوتاه شدن سقف، با این تکنیک ارتفاع سقف حفظ شده و فضای داخلی خانه نیز بیشتر نشان داده می شود.

اهمیت نورپردازی دیوارها

یکی دیگر از بخش های مهم در نورپردازی داخلی، اهمیت به دیوارها است. این بخش از خانه به دلیل اینکه بیشترین فضا را در بر گرفته و هم از جهت افقی، و هم عمودی در معرض دید هستند، لذا نورپردازی آن تاثیر زیادی بر روی دکوراسیون خواهد گذاشت. به همین منظور می توان نورهایی را از قسمت پایین به سمت بالا دهیم. این کار سبب افزایش فضای هنری در خانه شما می شود. بکارگیری این تکنیک تقریبا همان کاری است که انواع چراغ دفنی با المان های خارجی همچون درختان، مجسمه ها، نما ساختمان و… می کند. با تابش نور از پایین علاوه بر ایجاد زیبایی و افزایش تمرکز بر روی یک سوژه، تاثیرات زیباشناسی خاصی را هم بر جای می گذارد.

یکی دیگر از دلایل اهمیت نورپردازی دیوارها، به دلیل جلوگیری از کوتاه نشان دادن سقف ها است. عموما تابش نور از سمت بالا به پایین سبب کوتاه شدن جلوه سقف می شود. . در نتیجه این موضوع بر روی فضای خانه نیز اثر می گذارد. به همین منظور می توان با ایجاد نورهای مختلف و تشکیل یک فضای پرسپکتیو سبب شکسته شدن این حالت شویم. ضمن اینکه می توان از تکنیک تابش نور به سمت بالا و پایین نیز استفاده کرد. جایی که برخی زا چراغ های دیواری این قابلیت را دارند تا به هر دو سمت نوردهی داشته باشند. که تمامی این عوامل میزان ابعاد خانه شما، نوع دکوراسیون، متریال جانبی کار شده، وسایل خانه و… مرتبط است. و کارشناس مربوطه با توجه به چندین آیتم گزینه مناسب را انتخاب می کند.

نمایش سقف بلند با چراغ های آویز

چراغ های آویز در نورپردازی داخلی خانه

یکی از مرسوم ترین و البته کاربردی ترین روش های افزایش فضای خانه استفاده از چراغ های آویزان است. البته که این روش برای خانه هایی مناسب است که از ارتفاع سقفی مناسبی برخوردار هستند. در این روش با استفاده از چراغ های آویزان سقفی، حس ارتفاع بلند به دیگران القا می شود. ضمن اینکه در معماری امروزی استفاده از این نوع چراغ ها بسیار پرطرفدار بوده و علاوه بر حالت مدرنی که به خانه می دهد، جلوه ای تاریخی و نوستالژی نیز دارد. به یاد داشته باشید هر عاملی که سبب بلندتر نشان دادن سقف خانه تان شود، فضای داخلی شما را نیز بزرگ تر نشان می دهد.

استفاده از تکنیک نور پس زمینه و نور بالا در نورپردازی داخلی

یکی از روش هایی که طراحان در نورپردازی داخلی استفاده می کنند، استفاده از تکنیک نور پس زمینه که اصطلاحا به آن Backlight نیز می گویند در کنار روش نور بالا یا Uplight می باشد. به منظور افزایش بعد عمودی، از نورهای ایستاده مانند نور آباژور استفاده می شود. همچنین نورپردازی پس زمینه نیز همان طور که اشاره شد در پشت یک سری از وسایل مانند میز تلویزیون، مبلمان، تابلوها و… استفاده می شود. این روش ها تاثیر فوق العاده ای در دکوراسیون داخلی به وجود می آورند. معمولا افرادی که به دنبال ایجاد یک فضای رمانتیک و مدرن هستند، از این روش ها به خوبی بهره می برند. تکنیکی که در بسیاری از خانه های مدرن و سبک امروزی مورد استفاده قرار گرفته در این زمنیه می توان از چراغ هایی همچون وال واشر یا ریسه ها و چراغ های خطی نیز استفاده کرد.

بهره گیری از چندین منبع نوری در نورپردازی

یکی دیگر از روش هایی که در نورپردازی فضاهای مختلف مخصوصا فضاهای داخلی مورد استفاده قرار می گیرد، استفاده از منابع نوری مختلف و متعدد است. در گذشته و در روش هیا سنتی تنها از یک منبع نوری برای روشنایی آن هم در وسط خانه استفاده می شد. که آن منبع یک لوستر و یا چراغ های مهتابی اصلی بودند. که البته میزان نور آن ممکن بود متناسب با میزان فضا نبوده و در بسیاری از بخش ها سبب ایجاد سایه و تاریکی می شدند. اما امروزه با بهرگیری از منابع نوری مختلف همراه با رنگ های گوناگون این نقیصه را از بین برده اند. تا جاییکه نه تنها سایه ای ایجاد نممی شود، بلکه با استفاده مناسب از نور تمامی بخش ها یکدست روشن می شوند.

از جمه دیگر اشکالاتی که در استفاده از یک منبه نور وجود داشت، روشنی بیش از اندازه قسمت های مرکزی بود. که این امر در بحث بهینه سازی انرژی نیز بسیار تاثیرگذار بود. اما امروزه به جای آن از انواع چراغ های مختلف دیواری، سقفی، خطی و یا دکوراتیو برای روشنایی بخش های مختلف استفاده می کنند. ضمن اینکه استفاده از مدل های ال ای دی علاوه بر کیفیت نور، میزان مصرف آن ها را نیز کنترل می کند. استفده از مدل های ال دی دی، به گونه ای گسترش پیدا کرده است، که نه تنها برای نورپردازی داخلی بلکه در روشنایی و نورپردازی های خارجی نیز به کار می وند. تا جایی که امروزه اکثر چراغ خیابانی کار شده در جاده ها اکثرا از نوع ال ای دی هستند.

گسترش نور با اجسام بازتابنده

استفاده از اجسام بازتابنده در نورپردازی فضای داخلی

یکی از راحت ترین روش های افزایش فضای داخلی خانه، استفاده از آیینه است. چرا که آیینه ها میزان فضای داخلی و قابل رویت را افزایش می دهند. همچنین به دلیل سطح بازتابنده ای که دارند، نورپردازی فضای داخلی را به خوبی منعکس می کنند. ضمن اینکه علاوه بر ازفزایش میزان نور موجود، باعث کاهش سایه ها نیز می شوند. که این عامل به حفظ انرژی تابیده شده از سمت جراغ ها و مشاهده آن در سطح فضا داخلی بسیار کمک می کند. عاملی که می تواند از استفاده از چراغ های بیشتر و مصرف بیشتر انرژی نیز جلوگیری کند.

برای راندمان بهتر و اثربخشی بیشتر باید نوع آیینه، ابعاد و جنس آن را مطابق با دکوراسیون و نورپردازی داخلی خود انتخاب کنید. چرا که تمامی این موارد گفته شده در میزان بازتاب و کیفیت نور اثرگذار می باشند. برای این کار حتما پیش از خرید با افراد متخصص در این زمینه مشورت نمایید. تا بهترین انتخاب را برای خانه خود داشته باشید. چرا که جای گذاری آیینه و یا المان ها بر اساس موقعیت مکانی هر کدام بسیار مهم است. کهباید به شکلی تخصصی و متناسب با استانداردها انجام شود.

توجه به ویژگی های فیزیکی نور

همواره در انتخاب یک نورپردازی مناسب باید به ویژگی هایی که نور به اجسام وادر می کند نیز توجه نماییم. همواره نوع مبلمان، طراحی داخلی مانند استفاده از تابلوها، نوع کفپوش و فرش انتخاب شده از جمله مواردی هستند که در این امر دخیل می باشند. به همین خاطر نورپردازی ما باید به گونه ای باشد که سبب بهتر نشان دادن این بخش ها شود. نه اینکه با تابش نامناسب، که می تواند در شدت نور بوده، یا رنگ آن باعث بد دیده شدن اجزای خانه شویم. به همین خاطر به یاد داشته باشید که نباید اصول ارگونومی روشنایی را به زیبایی ترجیح دهیم.

انتخاب بهترین شیوه برای نورپردازی فضای داخلی

بهترین شیوه نورپردازی داخلی

همان طور که در این مقاله اشاره کردیم، ترفندها و شیوه های مختلفی برای نورپردازی وجود دارند. که متناسب با نوع خانه یا ساختمان شما، تجربه طراح، استفاده از المان های نوری مناسب و… در نتیجه نهایی موثر می باشند. اما یکی از اصلی ترین نکات در نورپردازی داخلی استفاده از مشاوران و متخصصان در این زمینه می باشد. در همین رابطه گروه سیزال با سال ها تجربه در زمینه انواع روشنایی داخلی و خارجی ارائه دهنده بهترین و با کیفیت ترین خدمات می باشد. همچنین این مجموعه عرضه کننده انواع محصولات همچون چراغ های متنوع کم مصرف و با کیفیت و انواع پروژکتور ال ای دی و چراغ های زمینی و… ینز می باشد. به همین منظور شما می توانید برای دریافت مشاوره و کسب اطلاعات بیشتر با شماره های ذیل تماس حاصل فرمایید.

دفتر: 02156118175

شرکت: 02156118174

مدیریت: 09122039726

ارتباط مستقیم 09120754035

 

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *